XXVI Konferencja SPIE Energotest „Automatyka elektroenergetyczna w dobie transformacji” odbyła się w dniach 13–15 maja 2026 r. w Wiśle. Organizator serdecznie dziękuje uczestnikom za obecność i aktywny udział, które sprawiły, że wydarzenie stało się miejscem nie tylko merytorycznych debat, ale także budowania relacji i wspólnego spojrzenia na wyzwania transformacji energetycznej. Wszystkich obecnych na konferencji, jak i tych, którym nie udało się wziąć udziału w wydarzeniu, zapraszamy do obejrzenia wideorelacji.
Wideorelacja – Konferencja SPIE Energotest „Automatyka elektroenergetyczna w dobie transformacji”
Tegoroczna Konferencja SPIE Energotest została uwieczniona w wideorelacji zamieszczonej poniżej, która wszystkim obecnym na wydarzeniu pozwoli przypomnieć miło i efektywnie spędzony czas, a osobom, które nie mogły w nim uczestniczyć – choć częściowo przybliży jego atmosferę.
Czym jest konferencja SPIE Energotest „Automatyka elektroenergetyczna w dobie transformacji”?
Konferencja SPIE Energotest „Automatyka elektroenergetyczna w dobie transformacji” to cykliczne wydarzenie branżowe organizowane przez SPIE Energotest sp. z o.o. Od lat stanowi istotne forum wymiany doświadczeń i dyskusji na temat rozwoju automatyki, innowacji oraz dobrych praktyk w sektorze energetycznym. Jest również platformą umożliwiającą nawiązywanie współpracy w branży elektroenergetycznej.
Co warte podkreślenia, Konferencja SPIE Energotest zyskała renomę jednego z najbardziej profesjonalnych i wartościowych wydarzeń w polskiej elektroenergetyce.
Jaki był cel konferencji SPIE Energotest „Automatyka elektroenergetyczna w dobie transformacji”?
Celem konferencji było wskazanie kierunków rozwoju automatyki elektroenergetycznej dla wszystkich uczestników Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). Szczególny nacisk położonyzostał na szerzenie wiedzy praktycznej, dostosowanej do dynamicznych zmian związanych z transformacją energetyczną.
Zakres tematyczny konferencji Automatyka elektroenergetyczna w dobie transformacji
Filarami zakresu tematycznego konferencji było 6 sektorów, takich jak:
- Przesył (reprezentowany przez PSE) – wnosi perspektywę stabilności i niezawodności systemu, a jednocześnie podkreśla fundamentalne znaczenie automatyki zabezpieczeniowej w utrzymaniu bezpieczeństwa pracy sieci;
- Dystrybucja – jej rola w dobie decentralizacji wytwarzania zdecydowanie rośnie i wchodzi z Przesyłem w ścisły dialog, wspólnie poszukując nowoczesnych rozwiązań w obszarze zabezpieczeń i automatyki elektroenergetycznej, które umożliwią efektywną współpracę sieci wysokich napięć;
- Przemysł – przedstawia realne potrzeby odbiorców oraz wskazuje, jak systemy automatyki, nadzoru i monitoringu wpływają na nieprzerwaną pracę procesów produkcyjnych;
- OZE – wnosi dynamikę i zmienność, wymagając elastycznych układów zabezpieczeniowych, automatyki regulacyjnej i skutecznej współpracy z operatorami sieci, aby bezpiecznie integrować nowe źródła w systemie;
- Wytwarzanie konwencjonalne – uzupełnia wspomnianą wyżej perspektywę, współpracując z OZE oraz operatorami sieci w obszarze stabilności, regulacji mocy i utrzymania przewidywalności, gdzie kluczowe znaczenie ma zaawansowane automatyka blokowa;
- Dostawcy rozwiązań – stanowią technologiczny kręgosłup całej branży – wspierają każdy z sektorów w rozwoju automatyki elektroenergetycznej, we wprowadzaniu innowacji czy digitalizacji i podnoszeniu niezawodności urządzeń oraz systemów zabezpieczeń.
Kolejna edycja konferencji
Organizator informuje, że zaplanowano już kolejną edycję konferencji, która odbędzie się w maju 2027 roku! Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału!
Publikacja artykułu: maj 2026 r.











